Gamalı Haç; Aklınıza ilk gelen Nazi dönemi Almanya’sı, Hitler oldu değil mi? Ya da çoğaltırsak faşizm, ırkçılık, SS, ölüm, katliam…

Aslında Svastika veya gamalı haç tarih öncesi dönemlerden kalma bir sembol.  1920li yıllarda Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi’nin  kimlik olarak kullanması ve sonraki süreçte yaşananlarla bugün bize bu çağrışımları yapıyor.

Bu tip örnekleri binlercesiyle çoğaltabiliriz.

Sembolün kendisi değil, üzerine anlam katan insanların kötülüğüdür konuşulması gereken. Antik Mısır’da, Budizm’de, Astroloji’de, Büyücülükte, Eski Roma’da dünyanın dört bir yanında farklı kültürlerde farklı zamanlarda, farklı uygarlıklarda kullanılan, çözülen çözülemeyen binlerce sembol. Hepsi bir şeyi simgeliyor, hepsi tek bir işaretle anlatmaya çalışıyor.

Sayılar, harfler, hepsi birer işaret, hepsi birer sembol değil mi?

Taşlardan kâğıtlara, kâğıtlardan bilgisayarlara…

Anlatmak istiyoruz, paylaşmak istiyoruz. İletişim kurmak, gelecek nesillere aktarmak istiyoruz. Özünde insan olmak istiyoruz.

Bu sayımızda Dilek Yılmaz ‘Arayış’ öyküsüyle, Zeki Paralı ‘Britiş Pab’ öyküsüyle, Yasemin Akpınar ‘Fallar Yalan Söylemez’ öyküsüyle, Nazlı Akın ‘Koca Dudaklar ve Beyaz Duman’ öyküsüyle, Canan Kuzuloğlu ‘Hayra Alâmet’ öyküsüyle, Arif Kamil Olgun ‘Hepimize Verilen Bir Avuç Gün’ öyküsüyle, Saliha Kuyucu ‘Küçük Adamın Sesi’ öyküsüyle, Sultan Deliklitaş ‘Mor Kelebek’ öyküsüyle, Kadir Derelioğlu ‘Muamma’ öyküsüyle yer aldılar.

Ben de aşağıya sayılarla bir şifre bırakayım. Çözmek isteyene…

191526 21030118 25012609 1101120918

Çözdüğünüzde paylaşın kiltabletoyku@gmail.com adresimizde😊