Meltem: Kitabınızın adı çok anlamlı. Kim bu Kıyamet Tacirleri?

Ömer Madra: Kıyamet tacirleri, en kısa zamanda en büyük kârı sağlamak uğruna yeryüzünü cehenneme çevirip yeryüzündeki hayatı tümüyle mahvetmekten zerrece kaygı duymayan fosil yakıt şirketleri (özel ve devlet), havacılık şirketleri, otomotiv şirketleri, onlara “arka çıkan” dev sigorta şirketleri… Kıyamet tacirleri dünyayı canlılar için yaşanmaz hale getirecekler ve geri dönüşü olmayan yola girmemizi önlemek için sadece 10 yılımız kaldı. Bunu da dünya bilim insanlarının yüzde 98’i avaz avaz dünya aleme ilan ediyor artık. Sigortaya en çok ihtiyaç duyacak insan kitleleri iklim krizi karşısında sigortasız kalacak. Neden, çünkü sigorta parasını ödeyecek durumları olmayacak!

Meltem: Kıyamet tacirlerinin hizmetinde kim var?

Ömer Madra: Cevap çok basit: Marketing. Hepimizi beynimizden kıskıvrak yakalayan, hepimize cennet-i âlâ’yı vaad eden ve bunun için sürekli ekonomik büyüme sağlamamızı, bunun için de her gün, her saat, her saniye durmadan tüketmemizi, sadece tüketmemizi emreden, o “kaadir-i mutlak” reklam sektörü. Nâm-ı diğer “Marketing” ya da Propaganda. Marketing daima işler. (Ne de olsa, modern reklamcılığın kurucusu, Freud’un yeğeni olan Ed Barnays, “memleketlisi” Goebbels’den esinlenmiş olabilir.)

Onlarla omuz omuza duran yancılar ve yalancılar kralı yerleşik medya’yı da zikretmeden geçmeyelim. 9 Ekim 2019 tarihli bir “takvim yazısı”nda naçizane şunları kaydetmişim: “Yeryüzünde insanlık tarihinin gördüğü en büyük felaket kapıda. Bir “ikiz kıyamet” bu: Küresel iklim krizi ve biyoçeşitlilik krizi. İklim görülmemiş hızla çöküşe gidiyor, canlı türleri görülmemiş hızda yok oluyor. Sonuç: açlık, susuzluk, kıtlık, göç, çatışma ve savaş…

Meltem: “Peki bu en büyük tehdit hakkında neden hiçbir şey bilmiyoruz?

Ömer Madra: Medya yüzünden! Bu inanılmaz ‘cehalet’in birinci sorumlusu medya. Gazete, radyo ve tv’ler bundan bahsetmiyor. Neden? Medya, dev enerji şirketlerinin emrinde de ondan. Oysa, “ekokırımı”nın neredeyse tek sorumlusu bu şirketler.”

Meltem: Tüm bu olanların pandemiyle ilişkisinden bahseder misiniz?

Ömer Madra: Koronavirüsü pandemi’sinin kökünde yatan temel sebep –yani doğal dünyanın dizginlerinden boşanmış bu azgın yıkımı– derhal gemlenemezse Korona’yı ondan daha da ölümcül ve yıkıcı salgınların izleyeceği kesin, diyor dünyanın en önde gelen bilim insanları. “Pandeminin sorumlusu olan tek bir canlı türü var, o da biziz. Bunun baş sorumlusu, her ne pahasına olursa olsun ekonomik büyümeyi tek ödül olarak gören küresel mali ve ekonomik sistemlerimiz.” (Guardian)

Meltem: Ne yapmalı?

Ömer Madra: Öyleyse, iklim adaleti için ve ekolojik yıkıma karşı isyana şimdi her zamankinden fazla ihtiyaç var. Her yerde özellikle çocukların öncülüğünde büyük bir hareket çoktan şekillenmeye başladı! Ve hızla büyüyor. Genç iklim aktivisti Greta Thunberg, hem iklim adaleti için hem de Koronavirüsü pandemisine karşı mücadeleyi birleştiren bir hareketin öncülüğünü de Birleşmiş Milletler bünyesinde yürütmeye başladı bile. İkisi tek bir mücadele aslında! Greta bunun farkında. Mücadele tabandan yükselecek ve tavanı zorlayarak siyasi iradeyi etkileyecek.

Bizler de kolları hemen sıvasak iyi olur!