“Yeni”, tıpkı yaşam gibi deneyimlenmemişlikler sunuyor insanoğluna. Hem umut dolu bir heyecanı hem de acabalı bir kaygıyı temsil ediyor. Hep bi eytişim var değil mi bu hayatta?! Çok bilinmeyenli bir denklem gibi dikiliyor karşımıza. VE denge kurma çabaları içerisinde, iki tarih bir çizgi arasında geçip giden ömürlerimize, su gibi aktı, film gibi diyoruz ya, bu ZAMANın HİÇ mi HİÇ umurunda değil; ezelden ebede öylece akıp sürmekte. Onca umut-kaygı arasında gidip gelirken, erozyona uğrayan yaşamlarımız, nihayetinde iplik iplik seriliyor dibi görünmez bir tünelin içerisine. Ucunda ışık gören var mı?

İşte her yılbaşı, tünelin ucundaki ışığı anımsatır bana, kâh o balkonda kâh şu pencere önünde açan yılbaşı çiçekleri; sona inat yeni bir başlangıç misali hayretlere düşürür beni, kış günü bu neyin kafası diye. Demek ki umutlu! Muhteşem, birbirine bağlı etli boğumlu kaktüs bedeninin, yeşil yapraklı uçlarında önce tomurcuklanır. Sonra bir de bakarsınız donanıvermiş, yeni umutlar gibi rengârenk açan çiçekleriyle, dallı budaklı sarkmakta, yaşamın sert, soğuk kollarında, yeşeren umutlarımız gibi…

Biliyorum, avut kendini avut diyeceksiniz, Tanrı’nın seni avuttuklarıyla… Elden başka ne geliyor ki? Ne gelirken soran var, ne de giderken! Elimizde kalan bir avuç umutla sürdürmek değil mi bu yaşamı, bir de becerebiliyorsak hoş bir sadâ bırakmak, kubbe altımıza?!

SEVGİLİ OKURLAR, yılbaşı çiçekleri açmasa, bize sizler gibi umut aşılamasa, yeni bir yıla girerken, ikinci yaşımızı kutlayabilir miydik, HİÇ? Bu sayımızı Kil-Tablet ekibinden çok, siz değerli takipçilerimizden gelen öykülerle çıkarabilir miydik, HİÇ? Yeri gelmişken bizi okuyan, öykü gönderen, destek verip, katkıda bulunan herkese şükranlarımızı sunuyoruz. Geçenlerde bir arkadaşımız “Kil-Tablet bizim çocuğumuz gibi…” diyordu. Hep birlikte, el ele büyütmeliyiz O’nu.

İçeri geçip, öyküleri okudukça, umut nerede kaldı diyeceksiniz belki ama BİZ, öykülerin bir vaatten çok yaşamlarımıza ayna tutması gereğine inananlardanız, yaşam sorumluluğumuz adına ki bu bile başlı başına umut vaat etmeli sizlere.

Yılbaşı çiçekleri açarken, umutlarınız solmasın, yine, yeniden, yepyeni bir yılda da, kıpkırmızı, rengârenk açsın, yeşille muhteşem uyumu içinde…

Aldırmayın siz HİÇliğe, İYİ bir YIL olsun hepimize…

Sevgilerimizle…